Общото предизвикателство, с което ще се справи проектът FoodWISE, е да се намалят хранителните отпадъци, свързани с потреблениетои да се насърчат гражданите и гостите в Черноморския район (ЧР) да преосмислят и възприемат по-устойчиви навици по отношение на консумацията и изхвърлянето на храна. В четирите държави, участващи в проекта, се губят милиони тонове храна годишно. Основните причини за това са неразумното купуване, неправилното съхранение и готвенето без планиране. За да се постигне това са необходими целенасочени политики и мерки за предотвратяване на разхищението на храни.
Тъй като местните домакинства и туристите през летния сезон са основните причинители на огромните количества хранителните отпадъци в ЧР, повишаването на тяхната осведоменост за проблема със загубата и разхищението на храни, както и на примери, целящи да вдъхновят промяна в поведението, която да предотврати разхищението на храни, ще бъде основна тема на всички дейности по проекта. Проектът ще овласти администрациите на местно ниво, давайки им знания и умения, тъй като те са най-близо до гражданите в селските райони, където неправителственият сектор е слабо развит.
Какво ще постигнем?
- Ще обединим усилията на 20 малки крайбрежни селски общини от 4 държави от ЧР, за да ограничим хранителните отпадъци от техните територии. Проектът ще обучи 50 от техните служители, за да стимулираме заедно напредъка към устойчиво потребление на храни.
- Ще повишим потенциала на местните администрации в селските райони в ЧР, по-специално в населените места с голям туристически натиск през лятото, съвместно да образоват и повишат осведомеността на местните граждани и туристите по отношение на хранителните отпадъци като инструмент за намаляване на всички форми на замърсяване на техните територии.
- Четири организации от България, Турция, Грузия и Гърция ще обединят усилията си за разработване на обучение FoodWISE – в превод ИЗПОЛЗВАЙ ХРАНАТА МЪДРО/МЪДРО ХРАНЕНЕ.
След идентифициране на пропуските в капацитета и нуждите от умения на служителите на местните администрации, партньорите по проекта ще могат да разработят специално пригодени обучения и инструментариум за ефективна комуникация, мотивация и ангажиране на гражданите в екологосъобразни действия, свързани с хранителните отпадъци. Инструментариумът ще илюстрира примери за предотвратяване на хранителните отпадъци и насоки как да се използва и внедри този доказан опит.
След като местните участници са обучени, те ще обединят усилията си в проекта в организирането на иновативни действия за повишаване на осведомеността, насочени към местните домакинства, ученици, туристи, почиващи в региона. Обучаемите ще бъдат неразделна част от съвместната организация и провеждането на:
- 1 международно ученическо състезание „Аз ценя храната“,
- 4 инициативи „Патрул за хранителните отпадъци“,
- информационни кампании,
- 4 фестивала REPLATE,
- 1 международна конференция на високо равнище под ръководството на екипа на проекта.
Тези дейности ще научат партньорите и местните власти как да си сътрудничат с организации от различни държави и да разработват и изпълняват съвместни действия, които сближават хората в региона.
В дългосрочен план се очаква местните участници да работят заедно, за да направят територията на ЧР по-устойчива на изменението на климата и да гарантират опазването на общото природно наследство и неговата уникална стойност от нарастващия натиск на човешката дейност. Като се има предвид, че екологичните ресурси на Черноморския басейн се споделят трансгранично и надхвърлят националните интереси, ще постигнем драстично намаляване на хранителните отпадъци и на замърсяването, причинено от тях.
Отговорността за съдържанието на на този материал е на автора(ите). Съдържанието на този материал не представлява непременно официалната позицията на Европейския съюз. Разрешено е възпроизвеждане, при условие че източникът и всякакви промени са посочени.