С първа среща по тази тема, която се проведе на 8.10.24 в гр. Солун – Гърция, стартира проект FOODWISE с водеща организация – Асоциация Биомрежа от България.
FOODWISE Interreg NEXT Черноморски басейн, съфинансиран от Европейския съюз, има за цел да намали хранителните отпадъци, свързани с потребителите, и да насърчи гражданите и гостите в региона на Черноморския басейн да преосмислят и приемат по-устойчиви навици по отношение на консумацията и изхвърлянето на храна.
Консорциумът по проекта включва партньори от България, Гърция, Грузия и Турция, а общата цел на FoodWISE е да засили потенциала на местните и регионални администрации в селските райони на региона на Черноморския басейн, по-специално в селищата с висок туристически натиск през летния сезон, като съвместно обучава и повишава осведомеността на местните граждани и туристи по отношение на предотвратяването и намаляването на хранителните отпадъци като инструмент за намаляване на всички форми на замърсяване в техните територии.
Подходът на проекта включва серия от допълващи се действия за насърчаване на иновациите и преноса на знания в областта на намаляване на човешкото въздействие върху регионалните природни ресурси и биологичното разнообразие, интензивно изграждане на капацитет и кампания за обществено осведомяване, както и събития с висока транснационална добавена стойност и потенциал за постигане на общата цел за справяне с хранителните отпадъци в региона.
В рамките на проекта, консорциумът първо разработва инструментариум, който илюстрира примери за предотвратяване на хранителните отпадъци в действие и ръководство как да се използват и прилагат тези доказани практики, като осигурява обучение на инструментариума за публични и общински служители в местните власти. След това уменията, придобити в организацията на иновативни действия за повишаване на осведомеността, се валидират чрез целеви дейности към местни домакинства, студенти и туристи, почиващи в региона, включително 1 международен студентски конкурс „ОЦЕНЯВАМ ХРАНАТА“, 4 кампании „ПАТРУЛ ЗА ХРАНИТЕЛНИ ОТПАДЪЦИ“, 4 фестивала „РЕПЛЕЙТ“, 1 международна конференция на високо ниво под ръководството на екипа на проекта.
На 8 октомври всички партньори по проекта се събраха в Солун, за да обсъдят анализа на данни, проведен от всяка партньорска страна, оценявайки съществуващите и желаните компетенции за ефективно публично популяризиране на предотвратяването на хранителните отпадъци, и да създадат пътна карта за следващите стъпки на проекта.
Срещата завърши с финализирането на пътната карта и плана за управление на дейностите. До следващата среща в Грузия през април 2025 г. ще бъде готов инструментариум за екологично съобразени действия, свързани с хранителните отпадъци, а международното обучение по този инструментариум ще бъде проведено с участието на доброволци и необходими заинтересовани страни за внедряването му в общините и други заинтересовани организации.
За повече информация, моля следвайте ни в нашите социални мрежи!